İmplant Sonrası Yaşanan Ağrı Ve Nedenleri

İmplant Sonrası Ağrı Olur Mu?

İmplant tedavisi sonrasında hastaların en çok merak ettiği soruların başında tedavi sonrasında ağrının olup olmayacağı ve oluşan ağrının kaç gün süreceği soruları gelmektedir. Öncelikli olarak implant tedavisi sonrasında hafif ağrı ve sızı hissedilmesi normaldır. İmplant sonrası normal olan ağrı ve sızı kişiye göre değişmekle birlikte genellikle en fazla 1-2 gün devam etmektedir. Fakat ağrının şiddetinin artması bir sorun olduğunun göstergesidir. Tedavinin ardından yaşanabilecek süreçleri ve ağrının oluşum nedenleri aşağıda sıralanmıştır.

İmplant sonrası ağrı nedenleri arasında şunlar sayılabilir:

  • İmplant yerleştirilirken veya sonrasında oluşabilecek enfeksiyonlar : tedavi sırasında yaşanan doku hasarı veya tedavi sonrasında ağızda sağlanan yetersiz hijyen şiddetli ağrılara ve enfeksiyonlara neden olur. Bu durum ise en temelinde iyileşmede gecikmeye sebebiyet verir. Bu durumda ağrı kesici ilaçlar veya antibiyotikler kullanılabilir. Kullanmadan önce kesinlikle diş hekiminize danışın.
  • İmplantın çene kemiğiyle kaynaşmaması: Bu durum genellikle implant tedavisi sonrası ilk 6 ay içinde ortaya çıkar. Doğru teşhis, doğru planlama ve doğru bir tedavinin yanısıra hastanın ağız ve diş bakımına gösterdiği özen başarılı bir kaynaşma açısından oldukça önemlidir. Kemik kalınlığı ve kalitesinin yetersiz olduğu durumlarda bu risk biraz daha yüksektir. Doğru teşhis, doğru planlama, doğru implant seçimi, doğru tedavi yöntem kullanılması durumunda böyle bir olasılık oldukça düşüktür.
  • İmplantın yerleşim yerinin aşırı hassas hale gelmesi: Bu durumda implantın etrafındaki doku hassas hale gelebilir ve implanta dokunulması sonucu ağrı oluşabilir. Bu durumda ağrı kesici ilaçlar veya fizik tedavi seçenekleri kullanılabilir.
  • İmplant ameliyatı sonrası oluşan şişlik; boğaz bölgesi ve yanaklarda, operasyonun süresine göre yapılan işlem sonrası çene eklemlerinde ve kulak bölgesinde ağrıya neden olabilmektedir. Kullanılan lokal anestezikler; operasyonun hastada yarattığı stresle birleşince hastalarda tansiyonu yükseltebilmektedir ve bu durum bir miktar baş ağrısına neden olur.

İmplantlardan Sonra Ağrı Ne Kadar Sürer?

İmplantların yerleştirildikten sonra ağrının ne kadar süreceği, bireylerin ağrı toleransına ve işlemin yapıldığı yere ve işlemin zorluk derecesine göre değişebilir. Genellikle, implantların yerleştirildiği ilk günlerde ağrı daha şiddetli olabilir ancak ilerleyen günlerde düzelerek azalır. 

İmplantların yerleştirildiği bölgeye yapılan işlemleri türüne ve kişinin ağrı toleransına göre ağrı süresi değişebilmektedir. Genellikle tedavi sonrası oluşan normal ağrı kişiye göre değişmekle birlikte 1-3 gün arası sürmektedir. Ağrının azaltılması için diş hekimi tarafından reçete edilen ağrı kesiciler kullanılabilir. Ağrının süresi ve şiddeti hakkında daha detaylı bilgi için diş hekiminize danışabilirsiniz.

İmplant Yerleşimi Sonrası Oluşan Ağrılar

İmplant tedavisinden sonraki dönem, implantın yerleştirildiği yerin iyileşme süresi genellikle birkaç hafta veya ay sürer. İmplantın yerleştirildiği yerde ağrı, şişkinlik ve kızarıklık olabilir ve bu normal bir durumdur. 

Bu belirtiler zamanla azalacaktır. Ayrıca implantın yerleştirildiği bölegede yara izleri olabilir, ancak bu da zamanla kaybolacaktır. Eğer implantın yerleştirildiği yerde aşırı ağrı, şişkinlik veya kanama gibi ciddi sorunlar olursa, diş hekiminize başvurmalısınız. Whatsapp İletişim

İmplant tedavisi sonrasındaki dönemde, doktorunuz size bazı önerilerde bulunabilir. Örneğin, implantın yerleştirildiği yerde yumuşak diş fırçası ve diş macunu kullanarak ağız hijyenini korumanız önerilebilir. Ayrıca, implantın yerleştirildiği yerde yüksek protein içeren gıdaları tüketmeniz önerilebilir, çünkü bu gıdalar iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Doktorunuz size ayrıca implantın nasıl bakılacağı ve ne zaman yeniden kontrol edileceği konusunda bilgi verecektir. Bu bilgileri dikkate almanız ve uygulamanız önemlidir. Çünkü başarılı bir implant tedavisi süreci için doğru bakım ve periyodik kontrol çok önemlidir.

İmplant Sonrası Ağrı Geçmiyor

İmplant sonrasında oluşan ağrı oldukça normaldir. Ancak bu ağrının ne kadar süre devam ettiği oldukça önemlidir. Eğer ağrı 14 günden daha fazla süredir devam ediyorsa muhakkak diş hekiminden randevu alınmalı ve gerekli kontroller tamamlanmalıdır. Ağrının geçmemesi, implant çevresinde iltihap veya enfeksiyon, yanlış yerleştirme, travma veya basınç, sinir hasarı, alerjik reaksiyonlar veya diğer diş problemleri gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bu tür durumlarda derhal diş hekiminize başvurmak, sorunun kaynağını belirleyip uygun tedaviyi uygulamak için gereklidir. Erken müdahale, implantın başarısını artırır ve uzun vadeli komplikasyonların önüne geçer.

Dr. Dt. Seyfi KELEBEK
Dr. Dt. Seyfi KELEBEK

2004 yılında girdiğim Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 2010 yılında mezun oldum. Yaklaşık 1 yıl Bezmialem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde çalıştım. 2011 yılı Kasım ayında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ne araştırma görevlisi olarak atandım.

Uzmanlık eğitimim süresince birçok bilimsel çalışmalara, kongre, kurs ve sempozyumlara katıldım. Akademik ve klinik birçok çalışmanın içerisinde bulundum. Yurtiçi ve yurtdışında eğitim programlarına katıldım. 2017 yılı Kasım ayında dental implantlar ile ilgili doktora tezimi savunarak AĞIZ, DİŞ VE ÇENE CERRAHİSİ alanında bilim doktoru ünvanını aldım.