seffaf-plak-ne-ise-yarar

Şeffaf Plak Ne İşe Yarar? İşte Tüm Merak Edilenler

Şeffaf plak, dişlerin düzleştirilmesi, boşlukların kapatılması, dişlerin beyazlatılması, dişlerin korunması ve ağız kokusunun giderilmesi gibi bir dizi diş sorununun çözülmesinde kullanılan modern bir diş tedavi yöntemidir. 

Şeffaf plak tedavisi, dişlerin eğri olduğu durumlarda düzleştirebilir, aralarındaki boşlukları kapatır, dişlerdeki lekeleri ortadan kaldırır, sıkma, gıcırdatma veya çatlatmaktan korur ve ağız kokusunu giderir. 

Şeffaf plak tedavisi, dişlerin düzeltilmesi için en konforlu ve modern yöntemlerden biridir.

Şeffaf Plak Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Şeffaf plak tedavisi, diş diziliminde bozukluklar ve dişlerinin arasında boşluklar olan hastalarda şeffaf plak tedavisi yapılabilir. 

Her yaş grubu hastanın rahatlıkla tercih edebileceği bir yöntemdir. Bu tedavi, dişlerin çapraşık, aşırı aralıklı olduğu durumlarda kullanılabilir. Şeffaf plak tedavisi, dişlerin düzeltilmesi için geleneksel metal tellere göre son zamanlarda çok daha fazla tercih edilmektedir.

Şeffaf Plaklar İşe Yarıyor Mu?

Bu sorunun yanıtı kesinlikle evet olacaktır. Tabiki bu evet cevabının altında birçok faktör vardır. Şeffaf plak tedavisi uygulayacak diş hekiminin bu anlamda payı oldukça fazladır. Bunun dışında şeffaf plağı üreten firmanın ve plağın kalitesi oldukça önem taşır.

İlgili link: https://smileizmir.com/gulus-tasarimi-nedir-ve-neden-onemlidir/

Şeffaf Diş Plağı Kaç Ay Kullanılır?

Şeffaf diş plaklarının kullanım süresi hastanın diş yapısına ve düzeltilmesi gereken problemin şiddetine bağlı olarak değişebilir. Genellikle şeffaf diş plakları, dişlerdeki düzeltmelerin tamamlanması için 12-18 ay arasında kullanılır. Ancak bazı durumlarda, düzeltme işlemi daha kısa sürede tamamlanabilir veya daha uzun sürebilir. 

Diş hekimi hastaya şeffaf plakların kullanım süresi hakkında muayene sonrası en doğru bilgiyi verecektir. Ayrıca, düzeltme işleminin başarısı, plakların düzenli olarak ve doğru şekilde kullanılmasına bağlıdır. Şeffaf plakların başarıyla kullanılabilmesi için, plakların düzenli olarak çıkarılması ve temizlenmesi gereklidir. Bu nedenle, diş hekiminin size verdiği talimatlara uymanız oldukça önemlidir.

Prof. Dr. Tancan Uysal
Prof. Dr. Tancan Uysal

Prof. Dr. Tancan Uysal, Temmuz 2020 yılından itibaren sabit diş telleri ile yapılan ortodontik tedavileri tamamen bırakmış ve şeffaf plak sistemleri üstüne çalışmaya başlamıştır. Çok kısa sürede İnvisalign şeffaf plak sistemi dahilinde 500 hasta, 1000 hasta ve 1500 hasta barajlarını aşmıştır. “Yılın en hızlı büyüyen ortodonti uzmanı ödülü”, “yılın en fazla erişkin hasta tedavi eden doktor ödülü”, “yılın en fazla comprehensive (zor) vaka tedavi eden doktoru ödülünü” defalarca almıştır.