Prof. Dr. Tancan Uysal

Prof. Dr. Tancan Uysal

SMİLE İZMİR – Estetik Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

1976 yılında Bursa Karacabey’de doğdu. İlkokulu Bilecik Edebali İlköğretim Okulunda, Ortaokulu Bilecik Anadolu Lisesi’nde bitirdi. Lise öğrenimini Bursa Karacabey Lisesinde birincilikle tamamladı. 1994 yılında girdiği Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden 1999 yılında dönem birincisi olarak mezun oldu.

2003 yılında Selçuk Üniversitesinde doktorasını tamamladı ve Yardımcı Doçent olarak Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine atandı. 2006 tarihinde Doçentlik unvanını aldı ve Erciyes Üniversitesinde Kurucu Anabilim Dalı Başkanlığı, Senato Üyesi, Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Başhekimi olarak idari görevler aldı.

2011 yılında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesinde profesör kadrosuna atandı ve 34 yaşında Türkiye’nin en genç profesörlerinden biri oldu. 2010-2013 yılları arasında Suudi Arabistan’ın Riyad şehrinde en prestijli üniversitelerinden olan King Saud Üniversitesinde ziyaretçi profesör olarak dersler verdi.

Prof. Uysal çok sayıda yurt içi ve yurt dışı derginin editörler kurulunda ve akademik danışma kurulunda yer almaktadır. Bir dönem Türk Ortodonti Dergisi Editörlüğünü yürütmüştür.

Uzun yıllar TÜBİTAK, ARDEB, Sağlık Bilimleri Araştırma Grubunda öncesinde Danışma Kurulu Üyesi; sonrasında ise Yürütme Komitesi Üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Uysal, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Üniversitelerarası Kurul Üyesi ve Diş Hekimliği Fakültesi Kurucu Dekanı olarak çalışmıştır.

Randevu Alın

İletişim formunun iletilebilmesi için kullanılan programların sunucusu yurt dışında olması nedeniyle verilerinizin yurt dışına aktarımını gerektirdiği için sizden bu konuyla ilgili açık rızanızı talep ediyoruz. Bu kapsamda kişisel verilerinizin işlenmesi ile ilgili ayrıntılı bilgiye Aydınlatma Metninden ulaşabilirsiniz

Prof. Dr. Tancan Uysal, Temmuz 2020 yılından itibaren sabit diş telleri ile yapılan ortodontik tedavileri tamamen bırakmış ve şeffaf plak sistemleri üstüne çalışmaya başlamıştır. Çok kısa sürede İnvisalign şeffaf plak sistemi dahilinde 500 hasta, 1000 hasta ve 1500 hasta barajlarını aşmıştır. “Yılın en hızlı büyüyen ortodonti uzmanı ödülü”, “yılın en fazla erişkin hasta tedavi eden doktor ödülü”, “yılın en fazla comprehensive (zor) vaka tedavi eden doktoru ödülünü” defalarca almıştır.

Tedavisi devam eden binlerce şeffaf plak hastası, tedavisi şeffaf plaklarla tamamlanmış 500’ün üzerinde hastası vardır. Şeffaf plak tedavilerinde hasta memnuniyeti üst seviyededir. Şiddetli çapraşıklık, alt çene geriliği, alt çene ileriliği, üst çene darlığı, fırlak dişler, ayrık dişler gibi rutin ortodontik problemlerin yanında ameliyat hazırlıklarını da İnvisalign Şeffaf Plaklarla yapmaktadır.

Dr. Tancan Uysal İnvisalign Şeffaf Plak Sisteminin Türkiye’deki klinik eğiticisi ve konuşmacılarından birisidir. “Şeffaf plak tedavilerinde etkili üç boyutlu planlama”, “şeffaf plaklarla vertikal yüz problemlerinin tedavileri”, “şeffaf plaklarla çekimli tedaviler” gibi ileri düzeyde eğitimler vermektedir.

Kliniğinde iki adet iTero, bir adet 3Shape üç boyutlu ağız içi tarayıcıya sahip olan Prof. Dr. Tancan Uysal İnvisalign Şeffaf Plak tüm dijital akış sürecini kliniğinde uygulamaktadır. Her muayenede iTero Ağız İçi Tarayıcı sistemlerle hasta ölçülerini dijital olarak almakta, hastalarına şeffaf plak tedavisi sonrasında dişlerin geleceği son pozisyonu dijital olarak göstermekte (invisalign outcome simülatör), tedavilerinin ara seansında üç boyutlu tedavi ilerleme değerlendirmeleri yapmakta (invisalign progress assessment) ve tedavi planlamalarını (clincheck), gülümseme estetiğini (digital smile design) dijital olarak tasarlamaktadır.

130’u SCI kapsamında bulunan dergilerde olmak üzere yaklaşık 300’ün üstünde yayını ve sunumu bulunmaktadır. Endodonti Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Banu Uysal ile evli olan Tancan Uysal’ın, Ayşe Zeynep (19), Yiğit Efe (17) ve Esra Aybige (9) isimli 3 çocuğu vardır.

İyi derecede İngilizce ve başlangıç seviyesinde almanca bilmektedir.