dijitalgülüştasarımı

İzmir Gülüş Tasarımı

SMİLE İZMİR – Estetik Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı son dönemlerde ağız bakımının yanında oldukça ilgi görmeye başlamıştır. Diş çürükleri, anormal renklenmeler, diş eti hastalıkları veya diş dizilimindeki çapraşıklıklar sonucunda hastalarda estetiksel sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu estetiksel problemler çoğu kişide özgüvensiz bir gülüşe neden olur ya da gülmekten alıkoyabilir. Kişinin diş probleminin olmaması yani sağlıklı bir diş ve diş etine sahip olması elbette çok önemlidir. Ancak bazen hastalar şekil, renk veyahut orantı problemlerinden dolayı dişlerinden rahatsız olabilmektedir. İşte bu durumda olan hastaların  estetik kaygısı gülüş tasarımı yapılarak  giderilebilmektedir.

Peki bu tasarım ne demektir diye açıklayacak olursak; bu tasarım estetik açıdan görünümü bozan dişlerin yüz şekilleri de göz önüne alınarak olabildiğince doğal ve güzel bir görünüm yaratma işlemidir. Bu işlem genelde birkaç tedavinin birlikte kullanıldığı multidisipliner bir tedavi yaklaşımdır.

Neden gülüşünüzü beğenmiyorsunuz?

Dijital gülüş tasarımı öncesinde yapılan muayenelerle diş hekimi ile hasta arasında iletişim gerçekleşir. Burada, kişinin gülüşünü neden sevmediğine dair notlar alınır ve hayal ettiği gülümsemenin şifreleri ortaya çıkarılır.

Birçok kişi, diş estetiğinin iyi olmamasından dolayı gülmekle ilgili problem yaşar. Bu program sayesinde diş estetiği kişinin yüz profiline en uygun şekilde tasarlanır ve estetik bir gülümseme algısı ortaya çıkacak şekilde uygulama yapılır. Bu aşamada, kişinin gülümseyen fotoğrafları çekilir ve programa aktarılır.

GulusTasarimi3

Gülüş Tasarımında Önemli Olan Faktörler

Gülüş tasarımının oluşturulmasında en önemli etkenleri sıralayacak olursak:

 • Kişinin cinsiyeti, 
 • Yaşı, 
 • Yüz profili, 
 • Karakteri
 • Gülüş estetiğindeki kişisel beklentileridir.

Hemen Randevu Oluşturabilirsiniz

Gülüş Tasarımı Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Smile İzmir olarak dikkat ettiğimiz en önemli noktalardan ilki hastanın sağlığıdır. Bunu öncelik alarak bireyin istediği doğrultuda estetik kaygı yaratmadan olabildiğince sağlıklı, düzgün dişler ve gülüşler ortaya çıkarmamız gerekir.

Diş etlerinin simetrisi ve gerektiği kadar görünmesi önemli noktalardan biridir. Bunun yanında bir diğer önemli detay da diş etlerinin birleşim sınırları görünmemesidir.

Gülüş Tasarımında Uygulanan Tedaviler

 • Gülüş tasarımında genellikle Gingivektomi adı verilen yani kısaca diş eti estetiği girişimi adı verilen uygulama
 • Diş beyazlatma
 • Diş eksikliklerinin implant ve protez uygulamalarıyla eksikliklerin tamamlanması
 • Zirkonyum kaplamalar
 • Ortodontik tedaviler yani tel veya şeffaf plak tedavileri

Gülüş Tasarımı Nasıl Uygulanıyor?

İlk olarak bir ölçüm yapıldıktan sonra uygun olan tedavi planına geçilir. Tedavi planından sonra eğer ortodontik bir tedaviye gereksinim duyulmuyorsa diş etlerindeki seviye bozuklukları düzeltilir. Eğer ki eksik dişler varsa onlar planlanan tedaviyle birlikte implant uygulanarak tamamlanır. Cerrahi uygulamalar sonrasında iyileşme dönemi de geçince ihtiyaç varsa diş beyazlatma işlemi uygulanmasına geçilir. Bu aşamayı da tamamladıktan sonra dişlerde var olan boşluklar dolgular yardımı ile kapatılır veyahut dolgu yeterli gelmiyor ise porselen lamine ya da zirkonyum kaplamalar devreye sokulur.

Bütün bu uygulamalar esnasında provalarla birlikte hastanın fikri de göz önünde tutularak hedeflenen tasarımda son noktaya gelinir. Kimi zaman bu gülüş tasarımlarına dudak dolgusu ya da yüz dolguları da ilave edilebilir.

Dijital-Gülüş-tasarım

İzmir’de Gülüş Tasarımı için randevu almak ister misiniz?

En iyi gülüşün tespit edilmesi

Program üzerinden yapılan hesaplamalarla en iyi gülüşün yakalanmasına yönelik tasarım çalışması başlar. Bu süreçte hastanın arzu ve hayalleri de dikkate alınarak hesaplamalar yapılır. Daha sonra elde edilen verilerle hazırlanan geçici protezler hastaya uygulanır ve asıl sonuç alınacak tedaviye geçilmeden önce kişinin nasıl bir gülümsemeye sahip olunacağı önceden görülür. Hastanın gülümsediği fotoğraflar yeniden çekilerek ikinci bir değerlendirme yapılır.

Her şeyin istenildiği gibi olmasından sonra sabit protez uygulamasıyla gülüş estetiği uygulanmaya başlanır. Hastanın diş yapısına göre yapılacak uygulama şekli değişebilir. Bu tamamen hastanın durumu ve doktorun tanısına göre yerine getirilecek bir çözümdür. Tedavi sonrasında kişinin istediği gülümseme şekline sahip olması, özgüven kazanmasını ve sosyal ortamlarda özgürce gülümsemesini sağlar.

Kişiler için önemli psikolojik sorunlara yol açabilen gülümseyememe probleminin dijital gülüş tasarımı uygulamasıyla çözülebilmesi, kişinin yaşam kalitesini bir artıran önemli bir uygulama olarak yayılmaya başlıyor. Uzman diş hekimleri tarafından sanatkar bir tavırla elde edilen gülüş stilleri, kişinin kendisine has bir gülümsemeye sahip olmasına imkan tanıyor.

Kompozit işleminden hemen sonra dişlerinizde renk bırakacak olan çay, kahve, sigara vb. yiyecek ve içeceklerden bir iki gün kadar uzak durmakta fayda vardır. Dişlerinizin temizliğine ve hijyenine çok dikkat etmeniz düzenli olarak fırçala ve gargara işlemlerini tekrarlamalısınız.

İzmir Gülüş Tasarımı Fiyatları

Gülüş Tasarımı Ortalama Fiyatları 20.000 TL ile 25.000 TL den şeklindeki aralıkta fiyatlandırılabilir; örneğin Laminate Veneer kullanılan bir tedavi çözümünde tek diş için 2.500 TL den başlarken, tek çene için 25.000  TL gibi rakamlardan bahsedilebilir.

Gülüş Tasarımı Hangi Sorunları Ortadan Kaldırır?

 • Diş renginde oluşan sorunlar
 • Diş etlerindeki şekilsizlikler
 • Dişlerin dizilişindeki bozukluklar
 • Dişlerin arasındaki düzensiz boşluklar
 • Kaybedilmiş dişler
 • Yüzdeki şekil deformasyonları
 • Diş boylarında olan uyumsuzluklar
 • Kırık ve çatlak diş yapıları

Gülüş Tasarlamadaki Kriterler

 • Gingival sağlık
 • Interdental kapama
 • Diş aksı
 • Zenith noktaları – Gingival seviyelerde dengeInterdental kontağın seviyesi
 • Relatif diş boyutları
 • Diş formu
 • Diş karakterizasyonu
 • Yüzey yapısı
 • Renk
 • Insizal kenar konfigürasyonu
 • Alt dudak çizgisi
 • Gülüşte simetri

Sıkça Sorulan Sorular

Tabi ki de gülüşümüz yüzümüzde yaptığımız bir mimik hareketi olduğundan yüz şeklini de etkileyeceğinden gülüş tasarımında önem arz etmektedir.

Prova seansları yapılır. Çünkü kişinin beğenmediği noktaları dile getirmesi, ya da beğendiyse onaylatıp bir sonraki adıma geçilmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Beğenmediği noktalar olursa da bunlar istenilen şekilde değiştirilip düzeltilebilir.

Estetik bir tasarım ile diş kırıkları düzeltilebilir. -Diş etleri olduğundan daha sağlıklı görülür. -Dişlerin renkleri daha net olur. -Dişlerin renkleri tek ton olur. -Daha doğal görünümlü dişler elde edilir.

Tasarım sonrasında aşındırma yapmayan, içeriğinde florür bulunduran diş macunları kullanılmalıdır. Dişlerin günde bir defa fırçalanması yeterli gelmez. Günde 3 defa hem fırçalanmalı hem de diş ipiyle diş araları temizlenmelidir.

Uygulanan gülüş tasarımları yaklaşık olarak 6 ila 15 gün içerisinde tamamlanmaktadır. Herhangi bir komplikasyon ya da artı bir durum olmadığında 5 günde biten uygulamalar da olmaktadır. Bu tabi kişinin ağız yapısına, bünyesine ve diğer etkenlere göre değişiklik göstermektedir.

Deneyimli ve uzman diş hekimleri tarafından uygulanan yüz estetiği uygulamaları kişinin hayatını ömür boyunca değiştirir. Yani kısaca uygulama kalıcı bir işlemdir.

İzmir Gülüş Tasarımı

İzmir’de gülüş tasarımı uygulamaları  uzman diş hekimleri tarafından bütün teknolojik ekipmanlar kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Fiyat bakımından kişinin ekonomik koşullarına uygun birçok farklı  tedavi bulunmaktadır. Uygun,  güvenilir ve tamamen uzman diş hekimleri tarafından yapılacak  bir tedavi için  Smile İzmir’ de rahatça tedavinize başlayabilirsiniz.

İletişim formunun iletilebilmesi için kullanılan programların sunucusu yurt dışında olması nedeniyle verilerinizin yurt dışına aktarımını gerektirdiği için sizden bu konuyla ilgili açık rızanızı talep ediyoruz. Bu kapsamda kişisel verilerinizin işlenmesi ile ilgili ayrıntılı bilgiye Aydınlatma Metninden ulaşabilirsiniz