Şeffaf Plaklarla Ortodonti Tedavisi

SMİLE İZMİR – Estetik Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Sizi Arayalım

Ücretsiz danışma hattımızla aklınızdaki tüm soru işaretlerini giderebilirsiniz.

İletişim formunun iletilebilmesi için kullanılan programların sunucusu yurt dışında olması nedeniyle verilerinizin yurt dışına aktarımını gerektirdiği için sizden bu konuyla ilgili açık rızanızı talep ediyoruz. Bu kapsamda kişisel verilerinizin işlenmesi ile ilgili ayrıntılı bilgiye Aydınlatma Metninden ulaşabilirsiniz

Şeffaf Plak Tedavisi Olan Hastalarımızın Fotoğrafları

Şeffaf Plak Tedavisi Nedir?

İzmir’de Şeffaf Plak ile Ortodontik Tedavi; şeffaf plaklar, yaklaşık geçmişi 20 yıla dayanan güvenilir bir tedavi yöntemidir. Şeffaf plaklar dışarıdan bakıldığında fark edilemezler. En yakınlarınız bile (arkadaşlarınız, aileniz ) fark etmekte zorlanacaklardır. İstenildiği zaman takıp çıkarma imkanı bulunmaktadır. Ağrısız tedavi yöntemidir. Metal tellerinde sıkça karşılaşılan ağrı, sızı ve acı hisleri ile kesinlikle karşılaşılmaz.

Şeffaf Plaklarla metal veya şeffaf diş teli gibi estetik açıdan bir kaygı yaşanmaz. Aile, iş ve sosyal yaşantınıza hiçbir kaygı duymadan devam edebilirsiniz. Özellikle çocukların ve gençlerin diş çarpıklığı tedavilerinde yaşadıkları psikolojik sorunların önüne geçmektedir.

Dişlerin üzerini kaplayan plak tabakası sayesinde ağızda ortodontik müdahaleler yapılır. Şeffaf plaklar kolayca çıkarılıp takılabilen, yumuşak yapısıyla kullanımı kolay bir tedavi aygıtı olup tamamen şeffaf yapısıyla da oldukça estetik bir tedavi aracıdır.

Şeffaf Plaklar Nasıl Hazırlanır?

Ortodonti uzmanı diş hekimimiz ağızdan ölçü alır. Bu bilgileri üç boyutlu tarama yöntemi ile bilgisayara aktarır.

Bilgisayar üzerinde dişlerin hareketine dair tedavi plan senaryosu elde edilir. Bu senaryolara göre tedavi rotası belirlenir. Üç boyutlu yazıcıdan istenen diş kalıpları çıkarılır. Elde edilen bu kalıpların üzerine esnek şeffaf plak uygulanır.

Tedavi aşamalarında kat edilecek yol için her bir adıma uygun plak hazırlanır. Böylece tedavide kullanılacak plaklar hazırlanmış olur.

Seffaf-plaklarla-ortodonti-tedavisi

Ölçüler Alındıktan Sonra Şeffaf Plak Tedavisi Ne Zaman Başlar?

Ölçüler alındıktan sonra bilgilerin bilgisayara girilmesi ve kalıpların hazırlanma sürelerini göz önünde bulundurursak şeffaf plaklar yaklaşık iki hafta sonra elde edilir. Yani plaklar iki hafta sonra alınıp ağıza yerleştirilir ve tedaviye başlanmış olunur.

Şeffaf Plaklar Nasıl Kullanılır?

Şeffaf plaklar dişlerin üzerine oturtulur, dişleri kaplayarak ağızda bulundukları sürece dişleri istenen yöne doğru hareket ettirirler. Plağın kullanımı sadece ağıza yerleştirilmesi, yeme, içme, diş fırçalama, diş ipi kullanma gibi aktivitelerde çıkarma şeklindedir. Yani kişi plağını kendisi çıkartıp takabilir. Plağı bizzat kendisi günlük hayatının bir parçası olarak kullanır.

Şeffaf Plakların Tedavi Süreci

  • Bilgisayarlı tomografi ile dişlerinizin görüntüsü alınır
  • Bilgisayar destekli tasarım yazılımıyla dişlerinizin hareketleri tahmin edilir
  • Eğer gerekliyse tedavi planınız gözden geçirilir
  • Tedavinin her aşamasında ağzınızın kalıpları alınır
  • Şeffaf düzelticiler yapılır
  • Her bir düzeltici yaklaşık iki hafta takılır.

Smile İzmir Estetik Diş Kliniği Ortodonti birimimizde kliniklerimizin direktörü Prof. Dr. Tancan UYSAL ve ekibi tarafından hastalarımıza en uygun tedavi seçeneği klinik muayene sonrasında hastalarımıza sunulmakta ve hastalarımızın tercihine göre tedavileri yapılmaktadır.

İzmir-Şeffaf-Plak-Tedavisi

Şeffaf Plaklar ile Tedavi Süreci Nasıl İlerler?

Şeffaf plaklarda normal ortodontik tedaviden farklı olarak braketler kişinin kendisine özel olarak 3 boyutlu yazıcılar tarafından üretilir. Plaklar ağızda bulundukları sürece dişleri istenen harekete doğru yönlendirir. 15 günde bir plak değiştirilir ve her değişimde, yani her yeni plakta dişler istenen yöne doğru planlı bir şekilde ilerletilir.

Tedavi süresince hastalar plakları çok rahat bir şekilde kendileri takip çıkarabilirler, oldukça basittir, bir plağı günde yaklaşık 20 saat kullanırlar, plağı kullandıktan yaklaşık iki hafta sonra bir sonraki adımın plağı kullanılmak üzere verilir. Bu plağı yine aynı şekilde iki hafta boyunca günde 20 saat gibi bir süre ile takarak kullanırlar.

İzmir'de Şeffaf Plak Tedavisi için randevu almak ister misiniz?

İzmir Şeffaf Plak Tedavisi Fiyatları 2023

Şeffaf plak fiyatları ağızdaki problemin büyüklüğüne ve kullanılacak plak sayısına alt, üst veya alt-üst çene olmasına göre fiyat çok değişkenlik gösterebilir. Ortalama bir fiyat vermek gerekirse 23000 – 38000 TL aralığındadır. Ağzı dijital üç boyutlu olarak kamerayla tarayıp, tedavi simülasyonunuzu gösterip, plak sayısı belirlendikten sonra fiyat ve süre konusunda net bir bilgi verilebilir.

İzmir Şeffaf Plak Kullanımında Tedavi Süresi Nedir?

Ortalama tedavi süresi, problemlerin yaklaşık %60’ı sekiz ila on ayda biter. Kalan %40 ise on iki ila on dört aylık tedavilerle sonlanabilir. Maksimum 16-18 ay süren ender durumlar da vardır.

Şeffaf Plakların Avantajları

İzmir şeffaf plak tedavisi avantajları ile ön plana çıkıyor. İşte şeffaf plak tedavisinin avantajları:

Üstün bir ağız hijyeni

Diş telleri ile ağız hijyenini sağlamak oldukça zordur. Yenilen her yemekten sonra braketlerin üstüne kaçan yiyecek artıklarını temizlemek zahmetlidir. Diş tellerinin üstüne veya arasına kaçan yiyecekleri temizlemek için sadece diş fırçaları yeterli olmamaktadır. Ara yüz fırçaları, özellikli ipler vb ek temizleme yardımcılarına ihtiyaç vardır. Şeffaf plaklarda ise ağız hijyeni oldukça kolay bir şekilde sağlanmaktadır. Şeffaf plakların ağızdan uzaklaştırılması ve normal dişlerin temizlenmesi, diş ipi uygulanması yeterlidir.

Kullanımı kolay

Şeffaf plakların kullanılması özel bir işlem gerektirmez. Kullanımı çok kolaydır. Sadece bir seri halinde hazırlanmış setten, poşetinden şeffaf plakları çıkarıp dişlerinize takabilirsiniz ve tedavi böylelikle başlamış olur.

Ağrısız

Şeffaf plaklar dişlerinize sıkıca ama rahatça oturur ve onları şekillendirmeye, doğru yerlerine getirmeye çalışır. İlk günlerde hafif bir sıkma yaşayabilirsiniz ancak dişleriniz şeffaf plaklarınıza alıştıktan sonra sorunsuz bir ortodontik tedavi süreci olacaktır.

Hızlı sonuçlar

Geleneksel diş tellerinin etkili bir şekilde çalışması ve dişlerinizi düzleştirmesi 12 ila 18 ay arasında bir zaman alır. Diş tellerinin kopması, kırılması, braketlerin kanatlarının ve özelliklerinin bozulması tedavi süresini sürekli uzatır. Şeffaf plaklar ise 6 aydan kısa bir sürede sonuç vermeye başlar ve toplam sürede diş tellerine göre 5-6 ay daha kısa sürede ortodontik tedavi tamamlanır.

Şeffaf Plaklarla diyet kısıtlaması yok

Diş telleriyle ortodontik tedavide birçok yiyeceğin tüketilmesi yasaktır. Sert yiyecekler braketleri kırar, koparır. Dişler için şeffaf plak takmanın en büyük avantajlarından biri, belirli bir diyeti sürdürmek konusunda endişelenmenize gerek olmamasıdır. Yemek yerken plakları kolayca çıkarabilir, yemek yedikten sonra tekrar takabilirsiniz.

Spor Aktiviteleri – Müzik aleti kullanımı

Dişleri düzeltmek için geleneksel metal braketler tek seçenek olduğunda, bazı gençler ve yetişkinler yaşam kalitelerinin düştüğünü hissettiler. Ne yediklerine dikkat etmeleri, diş teli kara listesindeki yiyeceklerden kaçınmaları gerekiyordu. Bir nefesli çalgı çalmışlarsa, bu hobi tedavinin sonuna kadar askıya alındı ve sporla uğraşanlar için tehlikelerle ilgili bolca uyarı vardı. İnvisalign şeffaf plaklar ortaya çıktığında müzisyenler, yemek severler ve spor tutkunları için ezber bozan bir ürün oldu. İnvisalign şeffaf plaklar ile sporların güvenli olarak yapıldığı, çıkarılarak veya takılarak müzik aletleri kullanılabildiği bildirilmiştir.

Özelleştirilmiş çözüm

Herhangi bir tedavi için her bedene uyan tek bir çözüm yoktur ve şeffaf plaklar bu konsepti etkili bir şekilde takip eder. Her hasta, dişlerine uyacak ve tedaviye yönelik olarak üç boyutlu tasarlanmış ve üç boyutlu üretilmiş kendine özelleştirilmiş plaklara sahiptir.

Hemen Randevu Oluşturabilirsiniz

İletişim formunun iletilebilmesi için kullanılan programların sunucusu yurt dışında olması nedeniyle verilerinizin yurt dışına aktarımını gerektirdiği için sizden bu konuyla ilgili açık rızanızı talep ediyoruz. Bu kapsamda kişisel verilerinizin işlenmesi ile ilgili ayrıntılı bilgiye Aydınlatma Metninden ulaşabilirsiniz

İzmir şeffaf plak tedavisi (telsiz ortodonti) ile ilgili sıkça sorulan sorular

Plağın diş tellerine göre avantajları çok fazladır. Yapılan bütün hareketler üç boyutlu simülasyonlarda öncelikle belirlenir. Ondan sonrasında istenmeyen bir hareket oluşma miktarı oldukça düşüktür, riski pek yoktur, yapılan çalışmalarda tellere göre dişlere daha az zarar veriyor ya da daha çok zarar veriyor diye bir bulguya rastlanmamıştır, diş tellerinden bu noktada farkı yoktur. Oldukça şeffaftırlar, estetik bir görünümleri vardır, dışardan bakılınca kullanıcının tedavisinin sürüp sürmediği, tedavi olunduğu yada tedavinin hangi sürecinde olunduğu anlaşılamaz. Hastanın kendine özgü birebir üretildiği için problem yaşanmaz. Sosyal yaşantıyı sekteye uğratmaz, şeffaf plak kullanan biri toplum içindeki gülme konuşma gibi doğal davranışlarını rahatlıkla sürdürebilir. Konuşurken ağzını eliyle kapatmaz. Resim çekilirken telleri gözükmesin diye gülmemezlik yapmaz, hayatin doğal akışında rahatlıkla yaşama devam eder, bir tedavi süreci içindedir ama yaşam kalitesi düşmez. Yemeklerde çıkarılabildiği için rahatlıkla istenen her şey yenebilir, tellere göre en büyük avantajlarından biri budur. Diğer büyük avantajı temizlik çok daha kolaydır. Tellerde dişlere giren besinleri temizlemek zorken şeffaf plaklar çıkarılabildiğinden, kullanıcı rahatlıkla tüm dişlerini temizleyebilir. Estetik görünümüyle sosyal yaşantıyı etkilememesi ve çıkarılabilmesiyle istenen yiyeceklerin tüketilip diş hijyeninin rahatlıkla sağlanabilmesi plak kullanımının en büyük avantajlarıdır. Tedavi sürecinde kliniğe gelindiğinde plak değişimleri kısa sürede yapılır, metal braketlerdeki gibi tel ayarı, sıkılaştırılması, değişimi gibi tedavi uygulamaları olmayacağı için klinikte geçen süre tellere göre oldukça azdır. Seyahat sırasında sürdürebilen bir süreç şeffaf plak tedavisi. Eğer tedavi elveriyorsa hastaya birkaç plak verilip süreç kendisinin eline verilebilir, kliniğe geliş süresi azalır, tedavi uygunsa plakları hasta arka arkaya kullanabilir. Şeffaf plaklar bilgisayar teknolojisi ile üretildikleri için istenmeyen bölgelere gereksiz kuvvet uygulamaz, istenen bölgelere gerektiği kadar kuvvet uygularlar.

Şeffaf plak kullanıcıları plağı ilk taktıklarında tükürük salgısında bir miktar artış olabiliyor, alışma sürecinde peltek konuşma görülebiliyor. Fiyat olarak sabit braketlere göre daha maliyetli olmasını da bir olumsuzluk olarak sayabiliriz.

Metal braketlerde telin koptuğu, çıktığı durumlar olur. Bu durumlarda kliniğe gidilir, diş hekimi teli yerine yerleştirir. Bu gibi olası senaryolarda klinik ziyaretleri şart olur. Şeffaf plak kullanıcısı diş hekimine bağlı değil daha bağımsız bir tedavi süreci geçirir. Seyahat edebilir, hasta yada yoğun olduğunda kliniğe gelmesi zaruri durumlar yaşamadığı için ajandasına sadece kontrol randevularını yazmalıdır, bunun dışında ekstra klinik ziyareti yaşamak durumunda kalmaz. Yine tedavinin estetik yapısından dolayı Plak kullanıcıları tedavinin ne zaman biteceğine dair ilgili değildirler. Metal braket kullanan hastaların hemen hemen her muayenede sorduğu soru tellerin ne zaman çıkacağıdır, oysa invisalign teknolojisinde hastalar tedavi süresini dert etmez. Diğer bir dezavantaj teller kırıldığında diş etini yara yapabiliyor, ağızda bulunan metal aygıtlar yada teller nedeniyle batma veya yara olma durumu söz konusu, çoğunlukla hekim müdahalesi gerekiyor, plaklarda böyle durumlar görülmüyor, müdahale edilmesi gereken durum çok nadir olur, diş ve dişetini rahatsız etmez. Braketlerle uygulanan tedaviye göre, daha konforlu daha rahat kullanım ve yarasız acısız bir tedavi süreci sunar.Metal braketlerle tedaviye göre daha acısız ve ağrısız bir süreçtir.

Her yaş grubunda rahatlıkla kullanılabilir. İnvisalign kullanımında yaş sınırı yoktur. Çocuklar, gençler ve yetişkinler şeffaf plak kullanabilir. Önemli olan hekim ile işbirliği içinde düzenli olarak plağın kullanılmasıdır.

Şeffaf plak kullanılırken hekimle işbirliği içinde olunmalı, plak düzenli bir şekilde kullanılarak ağızda bulundurulmalıdır. Plağın esnek yapısı gereği aşırı sıcak içecek tüketilmemelidir. Plak ısıdan dolayı esneyerek formunu kaybedebilir.
Aşırı çay, kahve, sigara tüketimi plaklarda sararma yapabilir. Fakat plaklar 15 gün sonra değiştirildiği için renginin düzeltilmesi gibi bir çaba gerekmez. Oysa sabit ortodontik tedavide ücret vererek seanslarda dişlerinizi temizlenmesinin gerektiği durumlar olabilir.

İnvisalign Tedavisi Öncesinde Genel Diş Muayenesi Yaptırmak Gerekir mi? Tedaviye başlamadan önce diş muayenesi olup dişlerde gereken dolgu işleminin, diş taşı temizliğinin, çürüklerin temizlenmiş olması, ağız bakımının yapılmış olması gerekir. Tedaviye başlandıktan sonra bu gibi işlemler yapılmaz. Ancak implant gibi protetik işlemler tedavi sonrasına bırakılır. Ortognatik cerrahi operasyonu öncesinde de şeffaf plak tedavisi uygulanabilir ve operasyon sonrası ağızdaki problemler giderilmiş olur.

Önceden İnvisalign daha maliyetli bir tedavi yöntemiydi. Sadece bir firma bu işi yapıyordu, daha pahalı idi, bugün fiyatlar daha uygun, ulaşılabilir düzeyde bir maliyeti var. Yine de tellere göre daha maliyetli ama arada uçurum yok. Burada maliyet hesabı yapılırken avantaj dezavantaj kıyaslaması işin içine katılmalı. İnvisalign bir miktar daha maliyetli ama çok daha estetik ve çok daha kolay kullanımlı.