Diş-Sıkma-Tedavisi

İzmir Diş Sıkma Tedavisi (Bruksizm)

SMİLE İZMİR – Estetik Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Diş Gıcırdatması ve Diş Sıkması (Bruksizm)

Günlük hayatta yaşanılan her problemle birlikte stres kaçınılmaz bir gerçektir. Stres, her kişide farklı reaksiyonlara neden olabilir. Diş gıcırdatması ise bu reaksiyonlardan birisidir. Bruksizm adı verilen diş gıcırdatması, gün içinde yaşanabileceği gibi özellikle gece uykudayken de kişilerin sıklıkla yaşadığı problemler arasındadır.

Psikolojik etkenler, dişlerin birbiri ile uyumlu temas etmemesinin yanı sıra bazı antidepresan ilaçlar diş gıcırdatmasının nedenleri arasındadır. Stres dışında aşırı sinirli, hassas, titiz yapıdaki bireylerde de Bruksizm görülür. Her hastalık da olduğu gibi diş gıcırdatmada da erken teşhis önemlidir. Geçen her zaman diliminde dişlerde ve çevre dokularda geri dönüşümsüz hasarlar meydana gelebilir.

Diş-Sıkma-Tedavisi-Bruksizm

Diş Gıcırdatması Nasıl Anlaşılır?

Diş gıcırdatması sonucunda dişlerin uçlarında ve boyun bölgelerinde ya da bazı dişlerin tamamında kırık, aşınma gibi problemler oluşabilir. Özellikle çiğnemesi zor ve sert gıdalarda çenede çabuk yorulma hissi meydana gelir. Kulak ağısı, baş ağrısı gibi problemlerle sıklıkla karşılaşılır. Dil, fark edilmeden ısırıldığı için diş izleri göze çarpabilir.

Diş-sıkma

İzmir’de Diş Sıkma Tedavisi için randevu almak ister misiniz?

Diş Gıcırdatmasının Zararları Nelerdir?

Dişlerde küçük ya da derin kırıklar oluşur. Şiddetli baş ve kulak ağrıları hayat kalitesini düşürür. Herhangi bir çürüğü bulunmayan dişler bile gıcırdatma esnasında kuvvet nedeniyle kanal tedavisi görmek zorunda kalabilir veya kırılabilir.

Diş Gıcırdatması Nasıl Tedavi Edilir?

Diş gıcırdatma, tedavisi kolay bir rahatsızlıktır. Diş sıkma tedavisinde asıl amaç dişlere gelen kuvvetlerin eşit ve dengeli dağılmasını sağlamaktır. Öncelikli olarak dişlerin restorasyonlarının yanı sıra ağızda bulunan kırık ve çürük dişlerin tedavileri tamamlanmalıdır. Grekli görülürse tam kapanmayan ya da kapanışı bozan protezlerin yenilenme işlemi tamamlanır.

Tedavi sırasında hastanın durumuna göre çene egzersizleri önerilebilir. Ağrı kesici ilaçlar veya kas gevşeticiler de ideal bir tedavi seçeneğidir. Dişlerde meydana gelen sorunların tedavi edilmesinden sonra gece uyurken rahatlıkla kullanılabilecek olan gece plağı önerilebilir.

Diş gıcırdatması ve diş sıkması gibi problemler yaşıyorsanız, Profs Estetik Diş Kliniği Ortodonti, Cerrahi ve Protetik Diş Tedavisi birimlerimizde en uygun tedavi seçeneği klinik muayene sonrasında hastalarımıza sunulmakta ve hastalarımızın tercihine göre tedavileri yapılmaktadır.